Czy są jakieś terminy, których trzeba dopilnować? Czy wybierając CIT estoński można przejść na niego w trakcie trwającego roku podatkowego?
Wejście w model rozliczenia estońskim CIT możliwe jest także w trakcie roku podatkowego , ale ta opcja jest potencjalnie bardziej kosztowna z uwagi na konieczność sporządzenia dodatkowego sprawozdania finansowego oraz dostosowywania systemów informatycznych do dwóch lat podatkowych w ramach jednego roku kalendarzowego.
Najlepiej przejść na „CIT estoński” od 1 stycznia danego roku. Aby to się stało trzeba złożyć oświadczenie w US do 31 stycznia o wyborze tej formy opodatkowania. Na CIT można również przejść w trakcie roku kalendarzowego.
Estoński CIT mogą wybrać w praktyce wszyscy podatnicy CIT, o ile mają prostą strukturę. Tzn. wspólnikami spółek na estońskim CIT mogą być wyłącznie osoby fizyczne, a spółki te nie mogą posiadać udziałów, ani akcji w innych spółkach kapitałowych czy osobowych.
Spółki objęte estońskim CIT muszą prowadzić działalność operacyjną. Nie mogą mieć więcej niż 49% przychodów pasywnych (z wierzytelności, odsetek, poręczeń, praw autorskich).
Konieczne jest również spełnienie warunku minimalnego poziomu zatrudnienia – dość szczegółowo sparametryzowanego, ale podstawową zasadą są 3 etaty (lub inna umowa w stosunku do której spółka jest płatnikiem ZUS).
Więcej na https://szkolenia.sklodowscy.pl/elerning/showSzkolenie/41
#CITestoński #biznes #podatki