Chciałbyś wdrożyć stronę opartą na procesie zakupu Twoich klientów? Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji!
► https://adwise.pl/konsultacja/
W dzisiejszym materiale poruszymy tematy, które dotyczą większości (a może nawet wszystkich) firm, które na co dzień działają w sektorze w B2B – a konkretnie:
– jak zaprojektować stronę internetową, która sprzedaje?
– jak powinna wyglądać strona internetowa?
– dlaczego większość stron internetowych w B2B nie zarabia?
– jak zrobić stronę internetową?
Odcinek podzielony został na dwa segmenty, w jednym z nich opowiadam o tym jak (niestety) zazwyczaj wygląda cały proces, w drugim natomiast pokazuję jak powinien wyglądać aby był skuteczny.
Przechodzę po kolei przez poszczególne elementy procesu zakupu w B2B (Problem/wyzwanie – Koncepcja – Edukacja – Wybór koncepcji – Zakup), bo to właśnie o proces zakupu i konkretne potrzeby klienta na poszczególnym z jego etapów, oparta powinna być skuteczna strona internetowa firmy.
Po obejrzeniu odcinka, koniecznie zostaw subskrypcję na kanale, to pierwszy krok do wdrożenia skutecznej strony internetowej! 🙂
Szymon Negacz.
Więcej o WiseGroup:
► https://wisegroup.pl/
__________________________________________
Instagram: https://www.instagram.com/szymonnegacz/
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/szymonnegacz/
_________________________________________
00:00 – Jak zrobić stronę internetową?
00:40 – Wprowadzenie do odcinka.
01:25 – Jak zazwyczaj wygląda tworzenie stron internetowych?
03:23 – Jak powinno wyglądać?
11:31 – Branding (design strony internetowej).
_________________________________________
#wisegroup #biznes #szymonnegacz
4 Comments
Wielkie dzięki Szymon za treści !! Btw uwielbiam Twój (powtarzający się w wielu filmach) szyderczy śmiech XDD
:O
Dzieki wielkie stary, ze tlumaczysz podstawy UX designu, bo rynek ostatnio jest przesycony ladnymi obrazkami, ktore sa kompletnie niefunkcjonalne, ale… sa ladne i klient chce ladne i w sumie nie wazne jak bardzo rozwiazuje to faktyczny problem i wypelnia faktyczna potrzebe, efekt aureoli, malo kto bedzie czytal case studies.
UX to w malym stopniu grafika, UX to rowniez architektura, inzynieria, logika, kognitywistyka, taxonomia, agile, branding i wiele innych skladowych, ktore skladac sie maja na wzrost przychodow i satysfakcji z obcowania z firma.
Sam robie UX design tzw. systemow unified omnichanel SaaS, gdzie trzeba rozwazyc logike i psychologie obu stron: End User – Pracownik oraz komunikacje miedzy nimi, wciaz utrzymujac osobowosc marki i jasnosc terminologii po obu stronach.
Jednakze nasycenie rynku „efekciarzami” powoduje spadek dochodow i ofert wlasnie przez podejscie losowania, o ktorym mowisz.
Incepcja