Chciałbyś abyśmy pomogli Ci uporządkować dział sprzedaży? Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji!
► https://www.sellwise.pl/darmowa-konsultacja/
W dzisiejszym materiale po raz kolejny obalamy mit! Tym razem jest to bardzo często spotykany mit dotyczący działów sprzedaży w polskich firmach – a konkretnie poszczególnych ról, które pełnią w nich handlowcy.
Czy handlowcy dzielą się tylko na dwa rodzaje? Hunterzy i farmerzy? W praktyce okazuje się, że nie – poszczególnych funkcji w zdrowo funkcjonującym dziale sprzedaży jest więcej, są to:
– prospecting,
– sprzedaż,
– obsługa,
– account management.
Każdy z tych segmentów może wymagać indywidualnego podejścia i specjalistów obsadzonych na konkretnych stanowiskach.
Materiały prospectingowe o których wspominam w filmie:
► Linkedin:
► Pozyskiwanie adresów mailowych klientów:
► Jak wykonywać prospecting:
Po obejrzeniu odcinka, koniecznie zostaw subskrypcję na kanale, to pierwszy krok do uporządkowania sprzedaży w Twojej firmie. 🙂
Szymon Negacz.
Więcej o WiseGroup:
► https://wisegroup.pl/
__________________________________________
Instagram: https://www.instagram.com/szymonnegacz/
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/szymonnegacz/
_________________________________________
00:00 Handlowcy w dziale sprzedaży.
00:40 Wprowadzenie.
01:28 Podział działów sprzedaży na procesy.
06:12 Wyodrębnienie ról do poszczególnych procesów.
_________________________________________
#wisegroup #biznes #szymonnegacz
5 Comments
Pytania mam trzy:
1. Jak uczynić, żeby pomiędzy „sprzedażą” (etap 2) a „obsługą” (etap 3) nie dochodziło do sytuacji, że handlowiec sprzedał i naobiecywał to, czego obsługa nie jest w stanie zrealizować?
2. Nie koniecznie czuję różnicę między „sprzedażą” a „account managerem” – farmerem. Mam wrażenie, że w niektórych branżach bardzo ma sens, żeby była to ta sama osoba.
3. Czy klient czuje się OK, że cały czas byłby przerzucany do innej „osoby odpowiedzialnej” w firmie? Przecież jest spore ryzyko, że w którymś momencie klient będzie miał problem, a nikt w normalny sposób nie będzie się mógł nim zaopiekować, „bo to nie moja działka”.
Jestem ciekaw waszego zdania
Ad.1. tworzy się standardy ofertowania – handlowiec wtedy nie może nawymyślać czegoś, czego nie da się dowieźć.
Ad.2. Czasem może to być ta sama osoba 🙂
Ad.3. Nie napotkaliśmy takiego problemu bo w danej chwili są za klienta odpowiedzialne max 2 osoby, a przez większość czasu jedna.
Szymon, super merytoryczny odcinek, prosto i zwięźle rozpisane poszczególne funkcje, dzięki!👊
Brakuje mi tu jednego, jakbyś mógł opisać z czego powinni być rozliczani handlowcy na każdym z tych etapów? W jaki sposób ich praca jest mierzona i dlaczego akurat te aspekty są mierzone.
Wiedząc to, będzie łatwiej całościowo zrozumieć w jaki sposób powinno to funkcjonować!
Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi – wszystko zależy od strategii sprzedaży i tego jak zbudowane są procesy w dziale.
Nie mam jeszcze pomysłu jak ująć to w jednym odcinku.
Szymon Negacz, geniuszu, DZIĘKUJĘ. Dzięki tobie doznałem stanu EUREKA. Zrozumiałem że jestem bardzo dobry ale jako account manager I prospecter raczej niż sprzedawca czy konsultant w obsłudze klienta. Najlepsze jest to że nigdy nie zatrudniono mnie jako accounta. Pracując jako pracownik musiałem łaczyć wszystkie wymienione przez ciebie funkcje czybteż procesy. Byłem takim 4w1. Nigdy wcześniej nie dzieliłem w mojej głowie procesów sprzedaży w taki sposób jak ty Szymon. Owszem, to jest podział dobry dla dużych organizacji aczkolwiek jest optymalny. Jest budżet są stanowiska dla większej ilości pracowników. Dziękuję za dzisiejszy mentoring. Z.L.