Strona Podcastu: https://www.DzienDobryPodatki.pl
Jeśli chcesz indywidualnie skonsultować sprawę Twojej firmy, zlecić nam przekształcenie albo powierzyć nam wdrożenie Estońskiego CIT – skontaktuj się z nami: kontakt@GardensTaxLegal.pl
Utrzymywanie określonego poziomu zatrudnienia to jeden podstawowych warunków wejścia w Estoński CIT. Dla małych spółek może być to szczególnie problematyczny wymóg.
Z tego odcinka podcastu dowiesz się w szczególności:
– jak spełnić przesłankę zatrudnienia?
– ilu pracowników musisz zatrudnić? – w szczególności gdy jesteś małym podatnikiem albo dopiero rozpoczynasz działalność
– czy można “mieszać” zatrudnianie pracowników i osoby na umowach cywilnoprawnych?
– jak uniknąć najczęstszych pułapek?
Kalkulator Podatkowy na 2024 rok: https://dziendobrypodatki.pl/kalkulator/
Prowadzisz biuro rachunkowe lub jesteś doradcą podatkowym, radcą prawnym, adwokatem?Sprawdź Klub Dzień Dobry Podatki: https://www.dziendobrypodatki.pl/klub
00:00 Start
01:10 Na czym polega limit zatrudnienia?
02:05 Podstawowe zasady
06:21 Podatnik rozpoczynający działalność
08:00 Mały podatnik
8 Comments
Panie Michale, czy dobrze rozumiem, w moim przypadku:
– otwieram nową sp.
– w 1 roku nie muszę zatrudniać,
– w 2 roku 1,
– w 3 roku 2,
– w 4 roku 3.
Muszą być to wartości „pełnego etatu” na UP, lub na UC, nie można tych form zatrudnienia łączyć, np 1/2 UP i 1/2 UC.
Jak liczy się rok podatkowy. Jeśli założyłbym sp. w grudniu 2023 to od 1 stycznia 2024 leciałby już mój drugi rok i musiałbym zatrudnić jednego pracownika?
Zgadza się. Co do roku podatkowego (obrotowego) – zależy to od umowy spółki (czasem można pierwszy rok przedłużyć).
przy umowach zlecenie lub dzieło, jasna sprawa, trzykrotność „średniej krajowej” , natomiast jeżeli chodzi o 3 etaty na umowę o pracę, to tutaj już nie ma takiego warunku? Czyli może być na przykład 3 etaty na minimalną krajową ?
Czy pracownica przebywająca na urlopie wychowawczym wlicza się do limitu posiadania 3 pracowników na pełnym etacie?
Moim zdaniem tak. W przepisach nie znajdziemy wyłączeń, ile dni ma ktoś faktycznie pracować. Urlop macierzyński nie „zawiesza” stosunku pracy.
Przekształciłem jdg w spółkę z oo w grudniu tego roku, zatrudniam 28 osób. Czy moge bez problemu wejść na cit estoński czy muszę zatrudniać kolejne osoby ? Po 1 w każdym kolejnym roku licząc od stycznia 24 ? Na cit estoński chce wejść w styczniu 24′. Z góry Dzięki za odpowiedź 😊
Już spełniasz warunek zatrudnienia i nie musisz go podwyższać – zapewne Twoje wątpliwości wynikają z tego, że słyszałeś o tym, że w pewnych wypadkach takie podwyższenie należy przeprowadzić – ale to dotyczy tylko podatników rozpoczynających działalność, które nie muszą „na start” spełniać podstałego limitu 3 osób w przeliczeniu na pełne etaty. No i na przestrzeni kolejnych lat, muszą ten limit podwyższyć – ale do poziomu tych 3 pełnych etatów.
Panie Michale, czy nabycie sp. z o.o. przez nowych udziałowców jest traktowane, jak otwarcie nowej spółki w kwestii CIT estońskiego, tak jak Pan odpowiedział @marcinhilla3609 / dwie pozycje poniżej. Pozdrawiam serdecznie.