1) czym są interpretacje podatkowe dla systemu podatkowego i jaka jest ich rola;
2) jak nie pisać wniosków o wydanie interpretacji;
3) dlaczego nie powinno się podwyższać opłat za wydanie interpretacji;
4) czy należy odebrać organom podatkowym prawo do wnoszenia skarg kasacyjnych w sprawach dotyczących interpretacji;
5) czy interpretacje ogólne i objaśnienia podatkowe pogarszają jakość stanowionego prawa czy są wybawieniem od kiepskiej jakości przepisów;
6) jakie jest miejsce utrwalonej praktyki interpretacyjnej w systemie ochrony praw podatnika;
7) co Nowa Ordynacja Podatkowa miała mówić o zasadzie uzasadnionych oczekiwań i jak to mogło zmienić rzeczywistość podatnika w Polsce?
W poprzednim odcinku podcastu mówiliśmy o mankamentach procesu stanowienia prawa podatkowego w Polsce. Po opublikowaniu niskiej jakości prawa w Dzienniku Ustaw podatnik zostaje sam na sam z przepisami podatkowymi. Jednym z kół ratunkowych są interpretacje podatkowe.
Dziś porozmawiam o nich z Hanną Filipczyk – doktorem habilitowanym nauk prawnych, prawnikiem i filozofem, adiunktem badawczym na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku oraz doradcą podatkowym.
UWAGA ogłoszenie! W związku z opodatkowaniem CIT spółki komandytowej postanowiłem opracować bezpłatny, kompleksowy poradnik dotyczący tego tematu. Jeśli chciałbyś otrzymać bezpłatny dostęp do tych materiałów zachęcam Cię do zapisania się na newsletter podcastu na stronie http://www.DzienDobryPodatki.pl – za pośrednictwem którego będę rozsyłał tego e-booka.
Dodatkowo – od tego odcinka wprowadziłem możliwość zadawania pytań moim gościom – dla osób zapisanych na mój newsletter oraz dla członków „Forum Profesjonalistów Podatkowych” – prywatnej grupy dyskusyjnej na Facebooku – do zapisania się na którą również gorąco zachęcam!