Pożyczka jest jedną z trzech możliwości dokapitalizowania (środkami pieniężnymi) spółki z o.o. – obok wkładu i dopłat.
Jak zrobić to z głową – czyli bezpiecznie i optymalnie? Od czego zależy wybór konkretnej opcji?
O tym opowiadam w dzisiejszym odcinku Podcastu.
Klub Dzień Dobry Podatki: https://www.dziendobrypodatki.pl/klub
Indywidualne doradztwo podatkowe: kontakt@GardensTaxLegal.pl
Kalkulator Podatkowy Przedsiębiorcy: https://dziendobrypodatki.pl/fundamenty/
Podcastu można również posłuchać na Youtubie i Spotify, na telefonie Apple w aplikacji „Podcasty” oraz na telefonie z systemem Android w aplikacji Podcasty Google.
11 Comments
a co w przypadku „odwrotnej” transakcji? Odwrotnej, gdyż co do zasady to wspólnicy wystawiają fakturę spółce.
Mam na myśli sytuację, w której spółka byłaby sprzedawcą danej usługi. Dla kupującego byłaby możliwość zaliczenia do KUP. Gdzie haczyk?
Np.: Małżeństwo postanowiło założyć spółkę z o.o. w celu zbudowania domu, oprócz wszelkiego rodzaju kosztów i odpisów uzyskanych „po drodze”, może powiedzieć że pieniądze uzyskała z działalności, a podatku by nie było, bo zaraz powstałyby koszty budowy (zakładam, że nie miałaby żadnego zatrudnienia = bez estońskiego CIT).
zdaję sobie sprawę, że majątek należałby do spółki i byłby niejako „wydzielony” od majątków osobistych wspólników, ale wtedy można byłoby założyć drugą spółkę (lub dalej prowadzić JDG), tak aby nie narażać tej spółki posiadającej majątek.
Ale jakie jest pytanie?:)
@@DzienDobryPodatki gdzie w tym wszystkim jest haczyk? Czy taka transakcja może zostać podważona przez organy podatkowe? Na co uważać?
Ale jaka transakcja? Nie rozumiem, co Pan ma na myśli pisząc o „odwrotnej” transakcji. Odwrotnej w stosunku do czego?
@@DzienDobryPodatki Szanowny Panie,
pozwoliłem sobie na zapożyczenie z języka ang – reverse:)
Chodzi o sytuacje, w której SPÓŁKA wystawia fakturę wspólnikowi, w ten sposób finansujemy niejako portfel spółki, a z drugiej strony mamy koszt w jdg.
Dzień dobry, dziękuję za treściwe informacje. Kto jest płatnikiem podatku dochodowego od odsetek udzielonej pożyczki od udziałowca do sp. z o.o.? Na podanym przykładzie kwota odsetek 10 000 zł to spółka odprowadza od tej kwoty 1900 zł, a udziałowiec otrzymuje fizycznie 8100 zł?
Zasadniczo – spółka.
Dzień dobry, czyli kapitał zapasowy nie jest opodatkowany podatkiem PCC? Czy z kapitału zapasowego można w takim razie sfinansować zakup nieruchomości. Jak to później wygląda podatkowo? Czy po zakupie nieruchomości trzeba wówczas zapłacić PCC od kwoty kapitału zapasowego przeznaczonej na ten zakup?
Jeśli mówimy o wkładzie przekazanym w części na kapitał zapasowy – to od tej części (agio emisyjne) PCC nie ma.
Czy można wykorzystać środki z takiego kapitału zapasowego na zakup nieruchomości? @@DzienDobryPodatki