Temat sprzedaży nieruchomości „prywatnej”, wyłączenia z opodatkowania po 5 latach i ulgi mieszkaniowej jest złożony (a przy tym “na czasie” – zbliża się koniec kwietnia, kiedy to rozliczamy transakcje z 2022 roku), dlatego postanowiłem rozpracować go w dzisiejszym odcinku Podcastu.
Dowiesz się z niego w szczególności:
– kiedy zastosujesz ulgi i zwolnienia dla sprzedaży “prywatnej”, a kiedy musisz rozliczyć sprzedaż nieruchomości w działalności gospodarczej?
– jak działa wyłączenie z opodatkowania (reguła “5 lat”)?
– na czym polega ulga mieszkaniowa?
– na jakie cele możesz przeznaczyć przychody ze sprzedaży?
– czy możesz kupić mieszkanie na wynajem?
– co uznajemy za wydatki na remont? Czy zakup lodówki będzie “koszerny”?
– jak policzyć dochód ze sprzedaży? co będzie kosztem?
– kiedy składasz PIT-39, a kiedy nie musisz zgłaszać sprzedaży?
interpretacja ogólna MF z 13 października 2021 r. – DD2.8202.4.2020
Odcinek 73 o sprzedaży nieruchomości „firmowej” – https://dziendobrypodatki.pl/optymalizacja-sprzedazy-nieruchomosci-firmowej/
Strona Podcastu: http://www.DzienDobryPodatki.pl
Kalkulator Podatkowy 2024: https://dziendobrypodatki.pl/kalkulator/
Kurs przygotowujący do egzaminu na doradcę podatkowego: https://dziendobrypodatki.pl/egzamin
Jeśli chcesz indywidualnie skonsultować sprawę Twojej firmy, zlecić nam przekształcenie albo powierzyć nam opiekę podatkową nad Twoim biznesem – skontaktuj się z nami: kontakt@GardensTaxLegal.pl
Klub Dzień Dobry Podatki: https://www.dziendobrypodatki.pl/klub
00:00 Start
01:28 Sprzedaż ”firmowa” czy sprzedaż ”prywatna”?
05:57 Wyłączenie z opodatkowania – sprzedaż po 5 latach
10:00 Ulga mieszkaniowa
16:01 Jakie wydatki “odpadają”?
18:24 Domki letniskowe i cele rekreacyjne
19:22 Zakup na wynajem
22:42 Jak wyliczyć podatek?
28:31 Wnioski
9 Comments
Czy kupno garażu w podziemnej hali garażowej lub budowę garażu na zamieszkiwanej działce gruntu można uznać za wydatek na cel mieszkaniowy?
Dzień dobry. Jak można się umówić na prywatną konsultację i jaka jest jej cena?
Poprosimy o e-maila na kontakt@gardenstaxlegal.pl albo wypełnienie krótkiego formularza kontaktowego na stronie https:/www.dziendobrypodatki.pl/doradztwo – po analizie sprawy wyceniamy konsultację.
@DzieńDobryPodatki Dzień dobry, kupiłem mieszkanie wyremontowałem i zdecydowałem się na sprzedaż po około 6msc. bez zameldowania się i zamieszkania nieruchomości. Od zakupu do sprzedaży wyjdzie około 5-6msc. Kwota sprzedaży jest wyższa niż zakupu. Chciałbym środki ze sprzedaży w ciągu 3 lat przeznaczyć na budowę domu. Czy mogę skorzystać z ulgi mieszkaniowej czy lepiej zapłacić podatek 19% ?
Pytanie: Jeżeli darowizna nieruchomości odbyła się w grupie O (matka-córce) a matka otrzymała w drodze testamentu i uregulowała podatek od nabycia nieruchomości od ciotki to czy „córce liczą się lata matki”? Czy w grupie zero liczymy lata nabycia nieruchomości razem czy osobno? Czy córka od momentu darowizny znowu liczy pięć lat?
Przepraszam za nieprofesjonalny język. Dzięki za podpowiedź.
Ważna informacja , nie ma znaczenia kolejność kupna , sprzedaży. Można najpierw kupić nowy lokal a potem sprzedać starą oczywiście zachowując jako własne cele mieszkaniowe.
Może Pan rozszerzyć temat? Mam taką sytuację i szukam informacji.
@@damiankramer8332 jest wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z listopad 2023 . Stwierdza że nie ma znaczenia czy najpierw sprzedamy starą nieruchomość a potem kupimy nową. Podatnik ma prawo najpierw kupić nową a dopiero potem sprzedać starą. Podatnik nie może znaleść się na ulicy. Oczywiście zakup musi być na własne cele mieszkaniowe. Wartość środków ze sprzedaży musi być rozliczona w ciągu 3 lat . Czyli nie konkretnie te środki ze sprzedaży tylko ta wartość. Dlatego do tej pory us upierały się że pierw trzeba sprzedać. Ale jest wyrok sądu który stwierdza też że nie jest to zgodne z konstytucją . Bo co jeśli sprzedam mieszkanie i nie udało mi się kupić następne, bo sprzedający mi się wycofał. Zostaje beż lokalu . Proszę wpisać takie pytanie na internecie, są artykuły w gazecie prawnej, nawet otodom też jest napisane. Upewniałem się w us , ale można też złożyć zapytanie do dyrektora kis o indywidualną interpretację, koszt 40 zł. Mam nadzieję że wyjaśniłem
Witam, a czy po sprzedaży nieruchomości ulga mieszkaniowa obejmie wydatki na wynajem przeze mnie innego mieszkania na moje cele mieszkaniowe?