Jeżeli chcesz sprawdzić, czy w Twoich firmach powstał obowiązek przygotowania dokumentacji cen transferowych, czy też złożenia formularza TPR, albo chcesz zlecić przygotowanie tych dokumentów lub jeśli chcesz się dowiedzieć, czy potrzebujesz polityki cen transferowych – skontaktuj się z nami wypełniając krótki formularz kontaktowy tutaj: https://dziendobrypodatki.pl/doradztwo
Na początku kwietnia 2025 roku rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał opinię w sprawie C-726/23 Arcomet. Postępowanie to dotyczyło zagadnień związanych ze stosowaniem cen transferowych.
Czy czeka nas rewolucja w zakresie traktowania w VAT korekt cen transferowych? A może opinia Rzecznika okaże się mniej doniosła, niż się wydaje?
W dzisiejszym odcinku Adam Bartosiewicz rozmawia z Mateuszem Latkowskim i Maciejem Bzdurskim o tym, czy i w jaki sposób wnioski płynące z opinii rzecznika generalnego mogą zmienić dotychczasową praktykę dotyczącą skutków VAT-owskich korekt cen transferowych.
Strona Podcastu: http://www.DzienDobryPodatki.pl
Więcej treści? Sprawdź nasze social media:
https://www.facebook.com/dziendobrypodatki
https://www.instagram.com/dziendobrypodatki.pl/
https://pl.linkedin.com/company/dzien-dobry-podatki/
00:00 Wprowadzenie do sprawy Arcomet
03:41 Problem VAT w TP
05:16 Mechanizm korekty cen
08:08 Dotychczasowa praktyka VAT
10:44 Stan faktyczny Arcomet
15:20 Wynagrodzenie czy korekta rentowności?
24:18 Problem przypisania VAT
31:12 Świadczenia złożone w TP
34:22 Wpływ na grupy kapitałowe
37:07 Sprawa Stellantis C-603/24
1 Comment
Pamiętajmy, że wyroki sądów, interpretacje oraz opinie jakichś rzeczników – czyli człowieka, którego nikt nie wybrał w sposób demokratyczny, który nie jest żadnym prawodawcą, nie jest absolutnie źródłem prawa. Ludzie nie muszą tego stosować, to nie jest prawo powszechnie obowiązujące. Nie dajmy sobie wejść na głowę. Kto jest autorem ustawy CIT, VAT? Z imienia i nazwiska? Czy nie przypadkiem ci sami ludzie lub ich koledzy, którzy potem piszą komentarze, opinie i sprzedają kursy za ciężkie pieniądze? Następnie zmieniają przepisy i cały cykl trwa od początku? Ostatnio jakiś dziennikarz mówił o powiązaniach warszawskich kancelarii doradztwa z administracją skarbową – płynne przechodzenie ludzi, obiecanie braku kontroli itp. Podobno CBŚP już nad tym pracuje i bardzo dobrze. Transakcje kontrolowane? Dobrze, że nie rozmowy kontrolowane. Socjalizm to ustrój, który bohatersko pokonuje problemy nieznane w żadnym innym ustroju – problemy, które sam stwarza.