Chcesz aby Let’si sprawdzili czy da się zautomatyzować Twoją firmę? Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji!
► https://www.letsautomate.pl/darmowa-konsultacja
Dzisiejszy odcinek to kolejny wywiad na tym kanale, tym razem w fotelu rozmówcy zobaczycie polskiego innowatora, czyli Szymona Kitę, który na co dzień rozwija firmę w niesamowicie przyszłościowej i potrzebnej branży.
Szymon wraz z firmą Let’s Automate zajmuje się wdrażaniem automatyzacji w biznesie, między innymi w takich obszarach jak:
– automatyzacja w sprzedaży i marketingu,
– automatyzacja w obsłudze klienta,
– automatyzacja w administracji,
– automatyzacja w rekrutacji oraz HR,
– automatyzacja oraz AI (sztuczna inteligencja) w nietypowych procesach.
Automatyzacje procesów w biznesie skupiają się na ograniczeniu liczby powtarzalnych czynności do absolutnego minimum.
Pytania do Szymona możecie standardowo zadawać w komentarzach, obiecał, że odpowie na wszystkie samodzielnie i nie zrobi tego za niego żadna automatyzacja albo AI.
Po obejrzeniu odcinka, koniecznie zostaw subskrypcję na kanale, to pierwszy krok do automatyzacji w Twojej firmie (będziesz otrzymywał automatyczne powiadomienia o nowych filmach :D)!
Szymon Negacz.
Więcej o WiseGroup:
► https://wisegroup.pl/
__________________________________________
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/szymonnegacz/
Instagram: https://www.instagram.com/szymonnegacz/
_________________________________________
00:00 – Automatyzacja w biznesie.
00:48 – Wprowadzenie do odcinka.
02:11 – Jak rozumieć automatyzację w biznesie?
06:18 – 1. Generowanie ofert.
10:07 – 2. Umowy.
11:00 – 3. Wykorzystanie danych z umowy do wdrożenia konkretnych usług.
11:47 – 3*. Czy da się zautomatyzować Szymona i Klaudiusza?
12:50 – 4. Rekrutacje.
14:59 – 5. Onboarding.
16:31 – 6. Automatyzacja procesów w zespole.
22:48 – 7. Spójny i efektywny magazyn danych.
25:10 – 8. Raporty.
28:00 – Ile kosztuje automatyzacja?
30:40 – Podsumowanie.
_________________________________________
#automatyzacja #biznes #szymonnegacz
4 Comments
1. Czyli ten abonament (3k-30k) jest płacony przez kilka miesięcy współpracy z Letsami, a potem koniec?
2. Czy po wprowadzeniu wszystkich możliwych na dany moment automatyzacji oferujecie jakiś abonament typu „pakiet serwisowy: kilka stów na miesiąc za nadzór i ewentualny serwis automatyzacji”? Jeśli tak, to ile to kosztuje (widełki)🤔🤔
Generalnie tak to właśnie wygląda🙂 Głównym założeniem takiej abonamentowej formy współpracy jest elastyczność: na początku często pracujemy więcej, ale oczywiście ilość możliwych do zautomatyzowania procesów jest ograniczona, więc ten abonament kurczy się lub całkowicie wygasa. Może on też ponownie wzrosnąć, jeśli klient będzie nas potrzebował w przyszłości.
Rozwiązania projektujemy tak, aby były maksymalnie bezobsługowe i nie mamy w ofercie stałego „pakietu serwisowego”. Jeśli jest taka potrzeba oraz przestrzeń na ciągłe i bieżące udoskonalenia, to działamy w ramach abonamentu, a jego wysokość to już bardzo indywidualna sprawa — często faktycznie nawet wspomniane „kilka stów”. Współpraca z nami nie oznacza ani ciągłych płatności, ani wiązania się długimi umowami🦾
szczena mi opada jak tego slucham.
Oj można dużo automatyzować, trochę narzędziami darmowymi (ot choćby Notepad++, Mozilla Thunderbird), czy to narzędziami, które często mamy już w firmie np. Excel, InDesign (np. hurtowe tworzenie pdf), czy za darmo np. skryptami, ale z własnym nakładem pracy, co daje kupę radości i satysfakcji.
Ja sam zacząłem się z przyjemnością bawić automatyzacją koło 10 lat temu. Przeszedłem przez wiele prostych automatyzacji swoimi skryptami, przykładowo
– tworzenia systemu folderów i plików startowych do obsługi klienta.
– Obsługa dużej ilości klientów z poziomu skoroszytu arkusza kalkulacyjnego pilnującego realizowanie określonych zadań w obsłudze klienta.
– napisanie okienkowego programu, który automatyzował sprawdzanie wersji strony www pod kątem zmian, hurtowo analizował podstrony pod kątem optymalizacji, w tym również porównując z konkurencją, monitorował pozycje w SEO itp.
– automatyzownie analizy cen produktów konkurencji (na ich stronach), gdzie w grę wchodziło analizowanie ok 6 firm konkurencyjnych dystrybuujących te same i analogiczne urządzenia. Sprawdzanie cen wyświetlanych na stronie z pozycji klienta niezalogowanego i zalogowanego (inne ceny)
– hurtowe tworzenie i wysyłanie na maila plików pdf
– przypomnienie o tworzeniu postów w social mediach w związku z nadchodzącymi świętami
Do tego automatyzacja programowa (np. getResponse, InDesign) czy swego czasu zabawy Streak, czy Zapier.
Zagadnienie szalenie ważne i warto dla większych firm mieć rozwiązanie czytelne dla większości użytkowników (tego np., skrypty nie dają)