Dziś odcinek wyjątkowy. Zderzamy perspektywę prawnika i ekonomisty na system podatkowy – a dokładniej – na system ulg i zwolnień.
Moimi gośćmi są: Jarek Neneman, doktor nauk ekonomicznych, były wiceminister finansów odpowiedzialny za podatki, były społeczny doradca Prezydenta RP do spraw samorządu i wykładowca na Uniwersytecie Łódzkim oraz Aleksander Słysz, doktor nauk prawnych, doradca podatkowy, partner w Gardens Tax & Legal oraz adiunkt w Katedrze Prawa Administracyjnego i Finansowego na Wydziale Prawa i Ekonomii Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie.
Z tego odcinka dowiesz się m.in.:
1. Czemu służą podatki? Czy aktualny może być pogląd, że mają trzy funkcje: fiskalną, fiskalną i fiskalną?
2. Czy ulgi i zwolnienia wprowadzane są wyłącznie ze względów propagandowych? Dlaczego politycy uwielbiają te instrumenty prawne?
3. Czy – realizując określony cel – wprowadzać nową ulgę czy zwiększyć – bezpośrednio – wydatki budżetowe?
4. Czy ulgi i zwolnienia w ogóle działają tj. czy mogą być skuteczne?
5. Sensowność takich ulg jak ulga dla klasy średniej w Polskim Ładzie, wspólne rozliczenie małżonków, ulga Pałacyk+ czy ulgi dotyczące wsparcia Ukrainy
Strona podcastu: http://www.DzienDobryPodatki.pl
Podcastu można również posłuchać na Youtubie i Spotify, na telefonie Apple w aplikacji „Podcasty” oraz na telefonie z systemem Android w aplikacji Podcasty Google.
3 Comments
Kapitalna dyskusja! Najlepszy content podatkowy na polskim YT. Merytoryka jak zawsze na wysokim poziomie, ciekawe spojrzenie prawne wsparte spojrzeniem ekonomicznym, które ubogaciło rozmowę! 3mam kciuki za dalszy rozwój kanału!
Z całym szacunkiem dla Pana Nenemana, poza wieloma trafnymi spostrzeżeniami wydaje się być dość zafiksowany politycznie co obniża jakość merytoryczną; niestety ustawom podatkowy przed 2015 też można wiele zarzucić, choćby argumentami przytaczanymi w tej dyskusji; choćby poruszona ulga na żłobki zakładowe jako instrument stymulujący demografię …. okazał się katastrofą. Otrzeźwiające jest też spojrzenie na ustawodawstwa innych krajów – bardziej rozwiniętych gospodarek – wcale nie ma tam ustaw podatkowych mieszczących się na 2 str. A4, też funkcyjną rozbudowane systemy ulg i preferencji. Trudno zrozumieć zarzut, że „ktoś wyda pieniądze żeby tylko skorzystać z ulgi”. 🙂 i to z ust ekonomisty … wydać 100 żeby zyskać 19/32 itp.? IMO prawda jest taka, że trudno aby było i prosto/wydajnie i zarazem precyzyjnie sprawiedliwie/równościowo – to kierunki przeciwstawne. Choć osobiście jestem ciekaw eksperymentu głębokich uproszczeń bez zmiany w sytuacji ekonomicznych tych najmniej zamożnych.
Wszystkie odcinki DDP są świetne, ale ten pozytywnie się wyróżnia 🙂